УНА-УНСО: що це таке, стисла історія

УНА-УНСО: що це таке, стисла історія

30 червня 1990р. створено Українську Міжпартійну Асамблею, котра об’єднала різні патріотичні групи, організації та партії. 19 серпня 1991р., для боротьби з ГКЧП, УМА створює УНСО. 8 вересня 1991 р. УМА перейменовано в Українську Національну Асамблею (УНСО стає її структурним підрозділом) та отримує в народі назву УНА-УНСО.

Навесні 1992 р. 700 стрільців УНСО приймали участь в успішному умиротворенні кримських сепаратистів. Восени придушено сепаратистський рух на Закарпатті. З початків конфлікту в Придністров’ї УНСО бере під захист українське населення, отримує перший бойовий досвід, показує яскраві зразки дисципліни та бойового духу. Більше 50 унсовців нагороджені медаллю "Защитник Приднестровья". Одночасно УНА-УНСО організувало повернення більше шести тисяч українських офіцерів з гарячих точок СНД в Україну.

На початку липня 1993 р. до Грузії для допомоги у боротьбі проти абхазьких сепаратистів направляється добровольчий корпус УНСО "Арго", котрий особливо відзначився в боях під Сухумі. Семеро унсовців полягли смертю хоробрих. Тридцять нагороджені найвищою державною нагородою Республіки Грузія – орденом Вахтанга Горгасала. І до цього часу грузинський народ з величезною повагою ставиться до України. У вересні 1993 р. у відповідь на загрозу втрати незалежності України УНСО проводить потужну акцію протесту проти підписання союзного договору з Росією. Під тиском Росії, Верховна Рада приймає закон про заборону воєнізованих формувань, маючи на увазі УНСО.

У лютому 1994 р. в Києві відбувається масове затримання активістів УНА-УНСО та утримання декотрих, в т.ч. кандидатів у народні депутати, у СІЗО з метою зірвати передвиборчу кампанію організації. Незважаючи ні на що, УНА-УНСО проводить трьох народних депутатів до Верховної Ради та багатьох місцевих рад.

У Чечні унсовці показали себе високоорганізованими, професійними воїнами. Увесь Кавказ складає про них легенди, а у світі скажуть: "Вони зберегли честь української нації".

18 липня 1995 року УНА-УНСО разом з іншими патріотами зуміли переломити всю державну машину і поховати Патріарха УАПЦ Володимира на Софіївському майдані. Під час розгону поховання першими беруть на себе удар "Беркуту", захищаючи власними тілами стариків, жінок та дітей. У відповідь тодішній режим знімає УНА з реєстрації.

26 квітня 1996 року на прохання білоруських патріотів до Мінську прибуває підрозділ УНСО. Після антилукашенківської акції сім членів організації відбули покарання у білоруських в’язницях. У травні 1996, у Харкові, УНА-УНСО зриває проведення установчого з’їзду філії ЛДПР Жириновського.

29 грудня 1997 року УНА вдалося знову зареєструвати. Але зрада Дмитра Корчинського завадила пройти на виборах до Верховної Ради, хоча організація мала реальні шанси.

1999 р. участь УНА-УНСО у виборах стала одним із чинників, що перешкодили Григорію Суркісу стати київським мером.

У 2000 р. близько 150-ти унсовців дислокуються в таборах під Мінськом, ведуть підготовку до білоруської революції. Нажаль, білоруси не наважились на виступ. Ми пройшли екзамен мобілізації в умовах жорсткої конспірації. Спецслужби довго шукали УНСО на Кавказі, аж поки всі бійці не повернулись в Україну.

Вбивство Гонгадзе, касетний скандал, спричинили масові протести та акцію "Україна без Кучми". УНА-УНСО виконує найскладніші та найнебезпечніші завдання. Апогеєм протесту стали події 9 березня 2001 року, котрі призвели до репресій проти Організації. Близько трьохсот унсовців були затримані, а 19-ть з них, в тому числі члени керівництва, були засуджені до 2-3 років ув’язнення, що тимчасово ослабило організацію.

Звільнившись, активісти УНА-УНСО гуртують навколо себе якісну й дієздатну частину організації, котра взяла найактивнішу участь у президентській виборчій кампанії. Акція сумських студентів, що стала переломним моментом, робота в штабах "Нашої України", охоронні функції та силові операції під час "Помаранчевої революції", зокрема блокування Адміністрації Президента – далеко не повний перелік проведеної роботи.

15 жовтня 2005 р ХІХ З"їзд УНА, завершив процес відродження організації. Головою УНА-УНСО було знову обрано Героя України Юрія Шухевича, багатолітнього політв’язня, сина легендарного головнокомандуючого Української Повстанської Армії генерал-хорунжого Романа Шухевича.

УНА – політична партія "Українська Національна Асамблея".
УНСО – Всеукраїнська громадська козацька організація "Українська націоналістична самооборона" – новітня форма козацтва.

Інформація з архіву сайту партії.