Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом - це злочин відповідно до міжнародного та гуманітарного права

Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом - це злочин відповідно до міжнародного та гуманітарного права

19 червня в світі відзначається Міжнародний день боротьби з сексуальним насильством, пов’язаним з конфліктом. 

Адже саме 19 червня 2008 року Рада Безпеки ООН ухвалила Резолюцію 1820 - один з із перших ґрунтовних політичних документів, спрямованих на подолання та відвернення сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. Відповідно цього документа сексуальне насильство визнане тактикою ведення війни та перешкодою для відбудови миру а також може бути воєнним злочином, злочином проти людяності чи геноцидом.

Відомо, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну поліція отримала близько пів сотні заяв про сексуальні злочини російських військових.

За словами заступниці міністра внутрішніх справ України Катерини Павліченко, тільки до підрозділів Національної поліції надійшло близько пів сотні звернень про сексуальні злочини окупантів. Зокрема це такі регіони, як Донеччина, Запоріжжя, Київщина, Луганщина, Харківщина, Херсонщина і Чернігівщинаю

За її даними, станом на початок червня, відкрито 16 кримінальних проваджень за фактами сексуального насильства російських загарбників над українцями. Інформація про інші факти ще перевіряється, встановлюються потерпілі та збираються відповідні докази. 

Підрозділи Нацполіції вже мають підтверджену інформацію про зґвалтування неповнолітніх дівчат, також є підтверджені факти зґвалтування і жінок старшого віку. Заступниця міністра внутрішніх справ також повідомила, що МВС наразі тісно співпрацює з різними правоохоронними структурами і міжнародними організаціями та з громадськими організаціями, які також допомагають документувати і збирати всі ці докази.

Зазначимо, що постраждалим від сексуального насильства може бути будь-хто: жінка, чоловік, дитина, незалежно від раси, кольору шкіри, релігійних уподобань чи місця проживання. Але жахає те, що, за думкою експертів, точна кількість тих, хто зазнав насильства під час військових конфліктів невідома і ніколи такою не стане, адже часто постраждалих вбивають, залякують. А ще люди просто відмовляються повідомляти про злочин, який проти них був скоєний. «Це відбувається через різні причини: активні бойові дії, масове внутрішнє переміщення, наявність стигми, пов’язаної із сексуальним насильством, відсутністю або порушенням шляхів перенаправлення до відповідних профільних спеціалістів. Дуже важливо працювати в таких випадках максимально коректно, та мати відповідну кваліфікацію всім: від психологів до юристів, перш за все, задля того, щоб не нашкодити», - відмічає Наталія Єсіна, фахівчиня громадської приймальні УГСПЛ у м. Суми

Нагадаємо, що українські правозахисники працюють в межах глобальної ініціативи «Трибунал для Путіна». Якщо ви були свідком злочину або постраждали від дій російських війскових, повідомляйте цю інформацію за посиланням у простій формі, яку може заповнити кожен.

У рамках УГСПЛ консультують з юридичних питань представники громадських приймалень. Контакти приймальні УГСПЛ у м. Суми: 095 354 98 88, 095 931 11 10 (Telegram та Viber), м. Суми, вул. Бєлінського 2, оф.4.  Особистий прийом тимчасово не ведеться.

Приймальня працює за підтримки Програми USAID Ukraine - USAID Україна «Права людини в дії». 

#ВПО #переселенці #ЗбройнийКонфлікт #USAIDukraine #Права_людини_в_дії #трибунал_для_путіна #ПраваЛюдини #війна #воєннізлочини